POLISZTIROL EMELKEDŐK
Az emelkedők XPS-ből (zártcellás extrudált polisztirol, másépp lábazati szigetelőhab) készültek. Egy kiálltáson érdeklődtunk a fiammal a modern terepépítés rejtelmeiről, sokan még esküdtek a régi technikákra (rétegelt lemez/háló/gipsz), de már a PUR-habosat is lassan felváltja a hablemez. Én nekem fontos volt az egyszerűség, a gyorsaság és a mobilitás, azaz a súly. Elkezdtem kutatni a netet, akkor futottam bele a Woodland-be.
Sok Woodland-es videot megnéztem és irigykedtem./ Ha nem ismernéd a Woodland-et, itt egy kis bemutató: http://www.youtube.com/watch?v=PyQKJYyXVTw vagy ez, ami 1 óra alatt végez egy komlett terepasztallal: http://www.youtube.com/watch?v=GRQC12X7RIA /
A Woodland nem is drága, sőt inkább olcsó, egy 8-as emelkedő szet csak 16 dolcsi. Meg 40 a szállítás! Így már nem éri meg. És láttam egy videót is, ahogy egy srác kézzel megcsinálja styrolból majdnem ugyan azt, igaz meleg vágóval. Mondom magamnak, akkor, marad az XPS. Először EPS-sel próbálkoztam, de nagyon morzsolódott vágáskor, és nem is volt elég tömör (pedig ez a legsűrűbb, 100-as volt). Vehettem volna melegvágót (5000 Ft), vagy csinálhattam volna magamnak (500 Ft), de egy jó kézben a snitzer is megtette.
Igaz, az én EPS-em nagyon merev volt, és tört, így a „hajlítható” emelkedőkről le kellett mondanom. Ezért 6 cm-es trapézokra vágtam az 5 %-osra levágott csíkokat, és így kanyarítottam be, egyenként felragasztva. Nem volt gond, a fiam is nagyon élvezte, hogy milyen ügyesek vagyunk, és gyorsak. És viszonylag tiszta munka!
Gyerekkoromban ez a technika ismeretlen volt. Helyette lécek, rétegelt lemez emelkedők (ívben vágva!), szögelés, lombfűrész, csípőfogó, csirkeháló meg CMC-s újságpapír hegyek. Sok hulladék, szemét, piszok, és robbant időigényes. Meg nehéz, mármint súlyra. Most meg pár óra alatt kész nyers terepasztal, minimális hulladékkal, kés, és ragasztó segítségével, és 2 ember könnyedén szállíthatja. Ez a modern vegyipar!